Top 10 přírodních atrakcí v Chorvatsku

Národní park Paklenica v jižní části Velebitu

     národní park paklenicaJen 45 km od Zadaru a Karlobagu se nachází Národní park Paklenica. I když je jeden z menších národních parků, v malém prostoru nabízí velkou a rozmanitou nabídku. Pokud chcete zažít celou krásu jeho flóry a fauny, můžete si udělat procházku nebo si vychutnat jízdu na kole po 200 km značených stezek. Dobrodruhům mezi vámi Paklenica nabízí 360 lezeckých oblastí. Nevyhnutelné atrakce jsou Paklenický mlýn, jeskyně Manita peć, vzdělávací centrum Mala Paklenica a Etno-dům Marasović. Občerstvení najdete v Lugarnici, lesním domu, který se nachází ve výšce 400 metrů nad mořem, na hlavní stezce Veliké Paklenice. Abyste doplnili zážitek, nenechte si ujít pobyt v Kempu Národní park, který se se svou oblázkovou pláží stal oblíbenou destinací pro dobrodruhy, ale i rodiny s dětmi.

Přírodní park Telašćica v jihovýchodní části Dugého otoku

     přírodní park telašćicaNa Dugém otoku, nedaleko ostrova Rava a ostrova Iže a nedaleko ostrova Pašmanu, najdete zátoku Telašćica, které přírodní park Telašćica vděčí za svůj název. Jedna z jedinečností přírodního parku Telašćica je jezero Mir, jehož slanost je vyšší než slanost moře. Dalšími zajímavostmi jsou Stene, nejprominentnější útes Jaderského moře. Při pobytu v Telašćici navštívte jednu z mnoha pláží, udělejte si procházku nebo jeďte na kole po jedné z upravovaných stezek, kde si můžete vychutnat rozmanitost a jedinečnost rostlinné a živočišné říše. Velmi populární jsou také trekking, foto-lov a jedinečná příležitost potápění, kterou nemáte v žádném jiném přírodním parku v Chorvatsku. Ubytování a občerstvení vyhledejte v jednom ze soukromých kamenných domků, nebo v jednom z apartmánů v nedalekém místě Sali.

Národní park Plitvická jezera -  jen hodinu jízdy od Záhřebu

     národní park plitvická jezeraNejnavštěvovanější národní park v Chorvatsku jsou Plitvická jezera. Výhodná geografická poloha umožňuje za hodinu přijet do Plitvicích ze Záhřebu nebo Rijeky. Procházkou Plitvickými jezery po jedné z mnoha upravených cest si můžete vychutnat krásu jejich 16 jezer s travertinovými vodopády, díky kterým byly zařazeny do Světového dědictví UNESCO. Určitě se na jejich krásy podívejte netradičním způsobem - jízdou elektrickou lodí nebo panoramatickým vlakem. Milovníci aktivní dovolené by měli vyzkoušet horolezectví v létě a lyžování v zimě. Všichni návštěvníci si mohou vychutnat autentické plitvické speciality v restauracích Lička kuća, Borja a Poljana. Ubytování vyhledejte v nedalekých místech jen několik kilometrů od Národního paru Plitvická jezera.

Národní park Brijuni na Istrii

     národní park brijuniPokud někdy navštívíte Pulu, Poreč, Rovinj nebo jiné části Istrie, určitě navštívte i Národní park Brijuni. Díky své krásy Brijuni byly oblíbené místo prezidenta bývalé Jugoslávie Josipa Broza Tita, a tady se začal budovat safari park, na který se můžete podívat na výletě Brijuny vlakem. V posledních letech se stávájí zajímavou destinací pro jachtaře, kteří pobytují v Zátoce sv. Nikoly a vychutnávají si zábavu, kterou organizuje Concierge service staff v Národním parku. Ale i všichni ti, kteří přijedou na ostrov veřejnou dopravou, budou nadšeni nabídkou sportovně-rekreačních aktivit, ze kterých musíme zmínit golf a tenis, které jsou nejpopulárnější sporty. Na Brijunech se můžete ubytovat v jedné z vil a hotelů, nebo využít blízkost Puly a tam si pronajmout apartmán.

Přírodní park Kopački rit ve východním Chorvatsku

     přírodní park kopački ritMezi Drávou a Dunajem, v bezprostřední blízkosti Osijeku a Baranje, leží největší ornitologický park Evropy, Přírodní park Kopački rit. Prohlídky Kopačkého ritu jsou organizovány lodí a po pevnině, a zahrnují prohlídku zoo-rezervace a hradu Tikveš. Dalším populárním důvodem k návštěvě je možnost rekreačního rybolovu. Jedinečnost Kopačkého ritu je možnost adopce ptáka, který potom bývá označen vaším číslem a jménem a budete informováni vždy, když někdo ho vidí kdekoli na světě. Vychutnejte si bohatou tradiční slavonickou kuchyni v jedné z restaurací v nedalekých místech: Etno-vesnice Karanac, Beli Manastir, Bilje, Draž, Kneževi Vinogradi a Osijek. Soukromé ubytování najdete na jednom z četných venkovských hospodářství nebo soukromých apartmánů, které se nacházejí v místech blízko Kopačkého ritu nebo ve městě Osijeku.

Lošinjské akvatorium a kvarnerští delfíni, ostrov Lošinj

     akvatorium ostrov lošinjPři návštěvě ostrova Lošinje, v žádném případě nezapomeňte navštívit lošinjské akvatorium, nacházející se ve Velém Lošinji. Organizace Plavi svijet (Modrý svět), která se zabývá ochranou a zkoumáním mořských druhů, založila „Jaderský pojekt delfín“, a ve spojení s tímto projektem vzniká Lošinjská rezervace delfínů a mořské vzdělávací centrum. Vstup do „modrého světa“ stojí jen 15 kun, a nabízí vám hodně zábavy a sledování hravých delfínů v jejich přirozeném prostředí křišťálově čistého moře. V centru se můžete dozvědět něco o Jaderském moři. Také můžete povzbudit rodinu adopcí delfína. Pokud jste v Lošinji první sobotu v srpnu, můžete se zúčastnit Dne delfínů. Kromě potěšení z kulinářských specialit, laskavých hostitelů nebo soukromého ubytování, bavte se jedním z programů určených pro ten den.

Košljun a jeskyně Biserujka, ostrov Krk

     košljun ostrov krkJen 8 km od města Krku se nachází Punat. Kromě toho, že je nejlépe vybavený turistický přístav východního Jadranu, také skrývá klenot pod názvem ostrov Košljun. Tento malý ostrůvek se nachází jen 750 metrů od Punatu. Můžete ho projít pěšky za dvě hodiny a zároveň si vychutnat bohaté kulturně-historické dědictví františkánského kláštera, muzea, zoologické sbírky a knihovny. Vzhledem k tomu, že v Košljunu není žádných pohostinských objektů, vyhledejte si občerstvení v nedalekém Punatu, Bašce nebo ve městě Krku. Určitě pojděte k Rudinám na prohlídku 110 metrů dlouhé jeskyně Biserujka, která bere dech krásou svého interiéru a tvaru. Jeskyně Biserujka je osvětlena a upravena bezpečnými cestami a vaše celá rodina bude mít příležitost vychutnat si krásu tohoto přírodního jevu za přijatelnou cenu – jen 15 kun za osobu. Ubytování v apartmánech a pokojích najedete v Šilu, Klimnu, Malinské, Njivicích, Krku, Bašce, Punatu...

Vransko jezero na ostrově Cresu

     vransko jezero ostrov cresJeden z nejvíce mystických přírodních jevů Chorvatska je Vransko jezero na ostrově Cresu. Tajemství získal ještě jednou nevysvětlitelnou skutečností, že se v tomto sladkovodním jezeru, jehož dno je pod hladinou moře, slaná voda ne míchá s vodou sladkou. Jezero se nachází uprostřed ostrova Cresu a neměl by být zaměňován s Vranským jezerem u Biogradu a Šibeniku. Při návštěvě Vranského jezera na Cresu budete si moci vychutnat krásu bujné středomořské vegetace, ale i zpěv četných ptáků, protože jezero je také ornitologická rezervace. Pokud jste pak milovník legend a příběhů, budete nadšeni legendou, která říká, že na dně tohoto 76 m hlubokého jezera se nachází okouzlený hrad. Mnohé další legendy o Vranském jezeru uslyšíte při návštěvě jedné z restaurací a pobytem v apartmánech v nedalekém městě Cresu.

Národní park Krka, pár kilometrů od Šibeniku

     národní park krkaNárodní park Krka se nachází mezi Skradinem a Šibenikem. Národní park Krka je pro návštěvníky otevřen po celý rok a nabízí hodně toho. Na krásy NP Krka se můžete podívat na procházce po jedné z upravených stezek, 3 km dlouhou cyklotrasou, která se táhne od Skradinského mostu do Skradinského buku, nebo organizovanými výlety lodí. Nejznámější částí NP Krka jsou kaskády Skradinski Buk a Roški slap, také můžete zažít nádech starých zvyků v etno-prezentaci na Vodenicích (mlýny) z 19. století, koupit suvenýr v obchodě se suvenýry a vyhledat občerstvení v jednom z pohostinských objektů, které se nacházejí v Parku. V NP Krka není žádných ubytovacích zařízení a kempování je zakázáno, ale můžete najít soukromé apartmány v pár kilometrů vzdáleném Šibeniku nebo Skradinu.

Ostrov Pag, od antických památek do mořských lahůdek

     ostrov pagOstrov Pag, pátý největší v Chorvatsku, už v minulosti byl známý přírodními bohatstvími, a tím, že o něj bojovaly Rab a Zadar. I když ostrov nemá klasický středomořský vzhled s bujnou vegetací, ale je většinou plný kamenů a krasu, tam vyspívají kultury aromatických rostlin, které slouží jako potrava pro pažské ovce z jejichž mléka se vyrábí světově proslulý pažský sýr. Tento typ výživy také vyhovuje jehňatům a proto je pažské jehněčí jednou ze světově proslulých lahůdek díky mimořádně vysoké kvalitě masa. Kromě lahůdek, na Pagu si můžete vychutnat horolezectví, potápění, cyklistiku na 115 km upravených stezek, nebo prohlídku kulturního dědictví helénistické doby a párty dlouho do noci na „chorvatské Ibizi“ – písečné pláži Zrče.