TOP 10 destinací v Chorvatsku

Dubrovník

     dubrovnikDubrovník se nachází v jižní části země. Je obklopen svými 3 elafity, ostrovy Lopud, Lokrum a Koločep, nedaleko Trstena a Orašace. Byl založen v 7. století a za svou barokní podobu vděčí požáru ze 17. století. Jako město pod ochranou UNESCO, celé město je velký muzeum. Nejvýznamnější kulturní památky jsou Knížecí palác, Městské hradby, pevnost Lovrijenac, Orlandův sloup, Tvrz sv. Ivana a četné další. Na Stradunu najdete vše, co by si turista mohl přát - od obchodů a obchodů se suvenýry až po četné restaurace, které se zde nacházejí. V noci je Stradun jedno z hlavních míst pro zábavu a párty. Populární jsou také Latino Club Fuego a Culture Club Revelin, kde se zvuky světově známých dýdžejů budete pařit až do časných ranních hodin. Nejslavnější akce, které byste měli navštívit jsou Dubrovnické letní hry, které se konají od 10.7. do 25.8. a Dubrovnický mezinárodní filmový festival, kde budete mít příležitost potkat hvězdy filmového a hudebního průmyslu z celého světa.

Hvar

     hvarKromě Starého Gradu a Jelsy, Hvar je největší město na ostrově Hvaru. Známá webová stránka Lonely Planet ho zařadila na páté místo top světových destinací v roce 2012. Město je bohaté kulturním dědictvím a památkami, ale je také jedním z nejoblíbenějších míst pro mladé a párty, po Pagu s pláží Zrče. Památky ve Hvaru, které byste měly za každou cenu navštívit jsou Pevnost Fortica, hvarská katedrála, Hvarské divadlo, františkánský klášter a klášter benediktinek. Hvarská Riva (nábřeží) a Náměstí svatého Štěpána oplývá množstvím restaurací s bohatou gastronomickou nabídkou. Říkají, že Hvar je město, které nikdy nespí, a vaše noční zábava bude okázalá párty v Carpe Diemu, Venerandě, Hula Hule a Kiva Baru – díky kterým do Hvaru v letním období přijíždí množství mladých z celého světa. Pro všechny ty, kteří dávají přednost klidnější zábavě, město Hvar nabízí četné hudební a folklorní akce pod širým nebem.

Opatija

     opatijaV bezprostřední blízkosti Rijeky, jen hodinu jízdy od nejznámějších istrijských měst, Puly, Rovinje a Poreče, leží Opatija, jeden z nejskvělejších klenotů Jadranu. Vyznačuje se četnými kulturními památkami, promenádami a parky, a je také jednou z nejluxusnějších wellness destinací Chorvatska. Must see místa jsou Chorvatský chodník slávy, který, ačkoli není populární jako ten hollywoodský, je už tak dobře známý, že si hvězdou zde přejou domácí, ale i některé zahraniční veřejné osoby. Tady jsou také Promenáda Carmen Sylva, Fortica a skála královny Alžběty, Muzeum turistiky, Přírodní park Učka, parky Angiolina a Sv. Jakov a Umělecký pavilón a galerie „Juraj Šporer“. Na hlavním nábřeží Opatije najdete četné exkluzivní restaurace, jejichž prostředí a kulinářská nabídka vás přenesou do nějakého jiného okouzlujícího světa, ale i autentické hostince, kde budete nadšeni tradiční místní atmosférou. Šílenou zábavu v Opatiji nejlépe zažijete v Hemingwayu, Discu Seven,  Monokini a Lordu Byronu.

Pula

     pulaNejvětší město Istrijské župy, jehož oblast zahrnuje Barban, Ližnjan a Vodnjan, a ze kterého se v okamžiku dostanete na Brijunech, je Pula. Nejznámější se stala Aréna, která v době stavby sloužila jako hlavní místo zábavy starých Římanů. Dnes Aréna slouží jako místo pro koncerty, festivaly a další kulturní a divadelní akce. Kromě Arény byste měli navštívit Augustův chrám, Vítězný oblouk Zlatá brána, Kaštel (citadela), Historické muzeum a Fórum, který je ústředním náměstím antické Puly. Jak ve zbytku Istrie, v Pule je také silný vliv italské kuchyně, který je rozpoznatelný v četnými druhy těstovin. Určitě ochutnejte původní speciality, různé buzary (tradiční připrava) a brodety (rybí guláš), fritaje, což je istrijský název pro omelety, a husté polévky maneštre. Šílenou noční zábavu najdete v četných barech a na diskotekách, kde s horkými letními rytmy můžete pařit dlouho do noci. Nejznámější místa pro zábavu jsou kluby Aruba, Bass a Cabahia, bary Night Club Pula, Podroom a samozřejmě pulská Aréna.

Záhřeb

     záhřebZáhřeb vám se svou geografickou polohou v samotném centru státu umožňuje za několik hodin se dostat do Slavonie a navštívit Osijek a Slavonski Brod. Relaxujte v jedněch z lázní, například Varaždinských, Tuheljských a lázních Sveti Martin, nebo si v Rijece zaplavejte v Jaderském moři. Kromě toho, že má největší nabídku zábavy, rekreace a vychutnání kulturních akcí, Záhřeb je také bohatý kulturně-historickým dědictvím. Zmínili bychom věž Lotrščak, Kamennou bránu, kostel sv. Marka, Náměstí bána Jelačiće a krále Tomislava, parky Maksimir a Lenuciho podkova. Oplývá místy, kde si můžete vychutnat umění, tady jsou koncertní sály, z nichž nejrozpoznatelnější je sál Vatroslava Lisinského, Mimara a Muzeum současného umění jako přední muzea a nejslavnější chorvatská galerie Klovićevi dvori. Stejně jako v každém velkém městě, nakupování je nevyhnutelné. V Záhřebu jsou všem chorobně nakupujícím nevyhnutelné Avenue Mall, West Gate, Arena Centar a ulice Ilica, také nejdelší záhřebská ulice. Neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o klubech Aquarius, Bugaloo a Saloon - tyto kluby jsou nejpopulárnější místa pro všechny ty, kteří chtějí dobrou zábavu. Když dostanete hlad po nakupování a párty, Záhřeb vás potěší gastronomickou nabídkou v restauracích, které najdete doslova na každém kroku.

Split

     splitNa úpatí Marjanu v blízkosti Trogiru a Omiše se nachází druhé největší město v Chorvatsku, Split. Toto městské středisko Dalmácie je ideální pro všechny, kteří chtějí strávit svou dovolenou plnou zábavy dlouho do noci. Nejznámější památky Splitu jsou Diokleciánův palác, který je pod ochranou UNESCO, katedrála sv. Dujma, socha Řehoře Ninskéhou, Jupiterův chrám a Prokurative. Vzhledem k tomu, že Split je dalmatské městské středisko, budete mít neomezené možnosti nakupování, celé město oplývá obchody a shopping centry. Ani gurmáni nebudou mít hlad ve Splitu. V samotném centru města, v blízkosti Diokleciánova paláce, nachází se několik kvalitních restaurací, které vám nabídnou autentické speciality dalmatské kuchyně, ale i mezinárodní speciality. Všichni, kteří chtějí noční život a zábavu až do časných ranních hodin, můžou se bavit v četných barech a klubech, ze kterých nejznámější jsou: Metropolis, Kocka, O Hara a Hemingvej, kde si vychutnáte hudbu domácích a zahraničních umělců.

Korčula, ostrov Korčula

     korčulaRodné město Marka Pola se nachází nedaleko Pelješace a v bezprostřední blízkosti Mljetu. Kromě Marka Pola, Korčula je široko daleko známá svými světové oceněnými víny. V Korčule byste určitě měli navštívit její jádro, která by se brzy měla dostat pod ochranu UNESCO, tam je také rodný dům Marka Pola, která slouží jako muzeum, a množství galerií. Zajímavá je také katedrála sv. Marka, která je dominantou starého jádra. Určitě byste se měli podívat na morešku, tradiční tanec s meči, který se dříve prováděl od Španělska do Dubrovníku, a dnes se koná jen v Korčule. Pokud plánujete večer v Korčule, abyste si dali něco k jídlu nebo se bavili dlouho do noci, navštívte hlavní náměstí Forteca, kterým dominuje pevnost postavena Brity v roce 1813, a Borak, promenádu, kde provoz aut je zakázán, která nabízí množství kaváren, barů a restaurací, aby vaše dovolená a letní pobyt v Korčule byl mnohem zajímavější.

Ostrov Mljet

     ostrov mljetNedaleko Dubrovníku, Pelješace a Korčuly se nachází ostrov Mljet. Vzhledem k jeho přírodním krásám a křišťálově čistému moři, severozápadní část ostrova byla vyhlášena národním parkem. Poněkud neobvyklé názvy míst na Mljetu, jako jsou Okuklje, Prožura, Sobra, Ropa, Babine Kuće, skrývají krásu jehličnatých lesů, křišťálově čistého moře a nádherné pláže, které všichni rádi navštěvují. Kromě národního parku určitě stojí za návštěvu ostrůvek Sv. Marie s dominikánským klášterem, románsko-renesančně-barokně upraveným, písečné pláže Saplunara a Blaće, Antický palác, Odysseova jeskyně a Velké a Malé jezero. Bohatou gastronomickou nabídku můžete ochutnat v četných restauracích a hostincích, a určitě ochutnejte úhoře, který patří mezi nejpopulárnější speciality Mljetu. Vzhledem k nedostatku diskotek a barů, které by pracovali dlouho do noci, Mljet je ideální volbou pro ty, kteří chtějí strávit klidnou dovolenou, těšící se z přírodních krás.

Baška, ostrov Krk

     baška ostrov krkBaška na ostrově Krku se stala nejznámější kostelem sv. Lucie v Jurandvoru. Zde byla nalezena Bašská deska, nejstarší památka psaná hlaholicí, která zmiňuje slovo Chorvat. Kromě Jurandvoru, určitě byste měli navštívit Etno-dům ve Funtaně, Mrgare, Krajské muzeum Baška a Bašskou stezku hlaholice. V Bašce zažijte akci „Bašská svatba“, během které se budete moci zúčastnit tradiční „svatby“, od nabídky k sňatku až do konce oslavy. Populární je také rybářský den, který se koná na začátku srpna. Zde máte možnost ochutnat vynikající rybí a další speciality, které laskaví hostitelé připraví jen pro vás. Baška také byla první koupaliště na ostrově Krku, takže oplývá množstvím krásných pláží, ze kterých nejznámější je Vela Plaža, která je rovněž držitelem Modré vlajky. Ačkoli tam je mnoho kaváren a restaurací, v Bašce není hodně možností nočního života, ale proto jsou jen 15 km vzdáleny Punat a Krk - populární párty místa až do časných ranních hodin.

Zadar

     zadarNacházející se jen několik hodin jízdy od Záhřebu a Rijeky, Zadar je, kromě Splitu, nejvíce městské místo Dalmácie. Máme-li věřit londýnským novinám Times a Guardian, Zadar je centrum a kapitál zábavy na Jadranu. Vyznačuje se četnými akcemi, jako jsou: Hudební večery ve sv. Donatu, The Garden Festival, Noci úplňku, Milennium Jump a mnoho dalších. Kromě divadelních a kulturních akcí, město oplývá bohatým kulturním dědictvím, a nejslavnější jsou: Městské hradby, Park královny Jeleny Madijevky, kostel sv. Anastázie, kterou zdobí romantická legenda bohaté Římanký, a 597 dalších. Z moderních památek je určitě důležité zmínit mořské varhany, první svého druhu na světě, a světově proslulou instalaci Pozdrav Slunci. Kromě toho, zadarské souostroví oplývá přírodními krásami, ze kterých musíme zmínit Přírodní parky Severní Velebit, Vransko jezero, Telašćici a národní parky Kornati, Velebit, Plitvice, Krka a Paklenica.