Informace o Chorvatsku

Doklady potřebné k návštěvě

     Při návštěvě Chorvatské republiky, cizinci musí mít platný cestovní pás nebo nějaký jiný doklad o identitě. Vstupní a tranzitní víza do Chorvatské republiky se vydávají na velvyslanectvích a konzulátech RCh a na mezinárodních hraničních přechodech.

     Pro osoby, které provozují motorová vozidla je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský a technický průkaz, zelenou kartu jako doklad o pojištění vozidla a plné moci v případě, kdy vozidlo neřídí jeho majitel.

     Co se týká celních formalit, s neomezenou hmotností vlastního zavazadla, můžou cizinci při vstupu do RCh, na základě předchozí žádosti, bez celních poplatků dovézt také technické vybavení, tábornické vybavení, lodě a vybavení pro lodě. Přechod domácích mazlíčků je pravidelný s potvrzení o vakcinaci a veterinárním vyšetření.

Komunikace

Telefonní a mobilní komunikace

     Mezinárodní předvolba pro Chorvatsko je +385. K dispozici jsou tři mobilní operátory poskytující roamingové služby mnoha poskytovatelům GSM po celém světě:
 • T-mobile+385(0)981550
 • VIPNet+385(0)917700
 • Tele2+385(0)951000444
      Nejlevnější volání do zahraničí je užíváním 'Qbon-a'. Telefonický rozhovor je možné uskutečnit z jakékoliv pevné linky. K dispozici jsou kupóny v hodnotě 50, 100 nebo 200 kun v novinovćh stáncích, poštách, hotelích nebo obchodech se širokou nabídkou zboží. Ve větších městech během turistické sezóny pošty většinou pracují až do 22h, včetně víkendu.

Užitečná telefonní čísla:
 • 194 - Záchranná služba
 • 193 - Hasiči
 • 192 - Policie
 • 18981 - Všeobecné informace
 • 11888 - Informace o místních a meziměstských telefonních číslech
 • 11802 - Informace o mezinárodních telefonních číslech
 • 18166 - Meteorologické informace
 • 1987 - Pomoc na silnicích

Komunikace přes internet

     Používání internetu je nedílnou součástí turistické nabídky každého hotelu, a dokonce i soukromého ubytování. Optimální mobilní internet nabízí mobilní operátor Tele2, který prostřednictvím dobíjecích kuponů umožňuje snadné a rychlé připojení k internetu, a můžete ho koupit v Tele2 web-shopu nebo v TELE2 centru, Konzumech, obchodech Tisak, Tisak Media, iNovine, Slobodna Dalmacija... Je stále více míst s "HotSpot" označením, kde je možné se připojit veřejnému bezdrátovému internetu: v hotelích, marinách, kavárnách a podobných místech.

Bezpečnost

     Chorvatsko je bezpečná a civilizovaná země pro všechny své občany a lidi dobré vůle s dočasným pobytem na jeho území. Tomu přispívá fakt, že práce bezpečnostních služeb je na vysoké úrovni svého úkolu se včasnou reakcí. V případě nechtěných a nepředvídaných okolností, za účelem získání pravidelné právní ochrany, je nejlepší obrátit se na horkou linku policie – 92.

Peníze v Chorvatsku

     Chorvatská kuna je služební měna Chorvatské republiky. V oběhu jsou bankovky o hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kn - a mince o hodnotách 1, 2, 5 a 25 kun, stejně jako lipy o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lip.

      Cizí měnu lze za kuny směnit na každém kroku - v bankách, na poštách, v turistických kancelářích, hotelích a kempech.