Cesta do Chorvatska

Cestování do Chorvatska automobilem

     Chorvatsko má výborné dopravní spojení, jak ve vnitrozemí, tak se zbytkem Evropy. Doporučuje se dodržovat dopravní předpisy, které se příliš neliší od zákonních předpisů v jiných evropských zemích, ale je důležité, abychom zmínili alespoň některé: povinná jízda s rozsvícenými světly ve dne i v noci, používání mobilního telefonu během jízdy je zakázáno, s výjimkou přístrojů handsfree, je povinné používat bezpečnostní pás, jakož i dodržování předpisu o povolené hranici 0,5 promile alkoholu v krvi, s výjimkou v případě spáchání přestupku, co se posuzuje jako samostatný přestupek.

Omezení rychlosti:
  • V osadách do 50 km/hod;
  • Mimo osady 90 km/hod;
  • Dálnice 130 km/hod pro motocykly a automobily;
  • Dálnice do 80 km/hod pro motorová vozidla s obytným přívěsem bez brzdy a pro autobusy a autobusy s lehkým přívěsem.
24-hodinová pohotovostní silniční služba - 1987.

     Čerpací stanice v průběhu turistické sezóny ve větších centrech obvykle pracují 0-24h v regulární době od 7h do 20h. Všechny čerpací stanice nabízí Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98, Euro Diesel a Diesel, a lépe vybavené čerpací stanice nabízí zemní plyn.

     Dálniční poplatek se platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla. Dálniční poplatek na mýtnici je možné zaplatit v hotovosti, platebními kartami - AMERICAN EXPRESS, DINERS, MASTER CARD, MAESTRO, VISA.

Cestování do Chorvatska letadlem

     Národní letecká společnost Croatia Airlines přímými lety spojuje Chorvatsko s řadou evropských destinací: Amsterdam, Vídeň, Brusel, Frankfurt, Londýn, Mnichov, New York, Paříž, Řím, Sarajevo, Skopje, Curych, Düsseldorf, Kodaň, Podgorica a Priština, a v spolupráci s jinými leteckými společnostmi spojuje Chorvatsko s celým světem.

Letiště v Chorvatsku: Záhřeb (největší chorvatské mezinárodní letiště), Split, Dubrovník, Osijek, Zadar, Pula, Brač, Lošinj a Rijeka/Krk.

Cestování do Chorvatska autobusem

     Pravidelné mezinárodní autobusové linky spojují Chorvatsko se sousedními zeměmi a s většinou středoevropských a západoevropských států. Autobusová nádraží se nachází ve všech větších chorvatských městech: Záhřeb, Osijek, Rijeka, Pula, Split, Šibenik, Zadar, Dubrovník; informace o autobusových linkách při volání z ciziny se mohou dostat na čísle +385 (0)1 61 12 789, a pro volání z Chorvatska na 060 313 333.

Cestování do Chorvatska vlakem

     Chorvatské železnice mají přímé linky se Slovinskem, Bosnou a Hercegovinou, Maďarskem, Itálii, Rakouskem, Švýcarskem, Německem a Srbskem, a téměř se všemi ostatními evropskými zeměmi má spojení s přestupem.
Informace o domácích jízdních řádech 060 333 444. Informace o mezinárodních linkách: +385 1 4573 283 nebo na Webu: www.hznet.hr