Aktivní dovolená v Chorvatsku

Cyklotrasy v Chorvatsku

     cyklotrasyAť už jste rekreační nebo aktivní cyklista, nezůstanete lhostejný ke kráse krajiny, kterou nabízejí cyklotrasy v Chorvatsku. Dáme vám jen počáteční představu o tom, kde můžete na kole začít poznávat krásy Chorvatska:

Cyklotrasy v Kontinentálním Chorvatsku

     „Inina Cesta“ začíná na mostě mezi Privlakou a Mirkovci a vede k Đeletovcím. Je 29,5 km dlouhá a celá cesta je asfaltovaná. Sveti Martin na Muri, 35 km dlouhá trasa s asfaltem a makadamovým povrchem se táhne od Spa resortu Sv. Martin až do Pleškovace.

Cyklotrasy na Istrii

     Tartufina je 35 km dlouhá trasa s asfaltem a makadamovým povrchem, a táhne se od Buzetu přes malebnou istrijskou krajinu až do Senje a Malé Huby. Casanovina trasa začíná ve Vrsaru, její 23 km se táhnou asfaltem a  makadamovým povrchem přes Funtanu a Limský kanál až do Marasu.

Cyklotrasy v Kvarneru

     Trasa Grobnik – Novi Vinodolski je 55 km dlouhá a ačkoli je asfaltována celou cestou, její náročnost je 4/5, a proto se doporučuje pouze zkušeným cyklistům. Poněkud jednodušší je 27 km dlouhá trasa Riječine – Grobnik, která začíná v Dražicích, a která je částečně asfaltovaná, částečně makadamová.

Cyklotrasy v Dalmácii

     Trasa Gornja Banda do Cavtatu má svůj začátek a konec v Cavtatu. Cesta je asfaltovaná a makadamová, a je 26 km dlouhá. Vinné stezky jsou jen 4 km dlouhé, ale mají velmi výrazný výstup po makadamu a polní cestě, vyžadují velkou výdrž a začínají v Novalji. Od Staré Novalje do pláže Zrče a Casky se táhne 10,5 km dlouhá trasa Kamenolom, kterou budete jezdit po makadamu. Jedna z nejkratších je Kolan, 2,5 km jízdy makadamovou cestou, ale která vás může dovést do Pagu a Novalje.

Potápění a potápěčské kluby v Chorvatsku

     potápění1246 je počet ostrovů, které se táhnou podél 1777 km chorvatského pobřeží. Tato informace je nejen zajímavá, ale také má velký význam, pokud se někdy rozhodnete ponořit do křišťálově čistých hlubin Jaderského moře. Potápění jako rekreační sport je poměrně mladé v Chorvatsku. Nicméně, v krátké době se stalo velmi populární, což není překvapivé, pokud vezmeme v úvahu všechna tajemství a krásy, které Jaderské moře skrývá. Můžete se potápět na více než 100 různých míst, z nichž každé má nějakou svou jedinečnost. Ať už jsou to jeskyně Male Srakane nedaleko ostrova Lošinje, archeologické náleziště Savudrija blízko Umagu s amfory, Ražnjić u Korčuly, který vyniká krásou své rozmanité flóry a fauny, nebo si jednoduše můžete vybrat dobrodružství nočního potápění, které můžete zažít kolem ostrova Krapanje, nejmenšího a nejvíce obydleného chorvatského ostrova, který se nachází mezi Šibenikem a Primoštenem. Navštívte potopenou loď Baron Gautsch u Rovinje, Obelisk Kampanel u Hvaru, který byl vyhlášen jedním z nejkrásnějších na světě, nebo nevyhnutelný vrak lodi Kaiser Franz Jozef v okolí Dubrovníku.

Rafting na krásných chorvatských řekách

     raftingKlesat dolů v malém gumovém člunu peřejemi řek Dobry, Cetiny, Zrmanje, Kupy či Uny není pro lidi slabých nervů. Rafting na řece Zrmanje je velmi zajímavý na podzim, a kromě raftingu je možná procházka nádhernou krajinou a plavání. Od Kutiny přes Záhřeb a Karlovac až do Gospiće se táhne řeka Una. Vzhledem tomu, že není příliš „divoká“, rafting na Uně se doporučuje rodinám s dětmi. Pokud se rozhodnete svou dovolenou strávit v jednom z apartmánů v Karlovaci, navštívte Generalski Stol a zkuste rafting na kaskádách Mrežnice. Kromě už uvedených, všichni ti, kteří chtějí adrenalin by také měli zkusit rafting na Kupě v Gorském kotaru, na Cetině, která je nevyhnutelná, pokud navštívíte Makarskou, Brelu nebo Omiš. 70 km od Záhřebu začíná rafting dobrodružství na Dobře, která není tak „dobrá“ a je považována za jednu z nejnáročnějších řek. Nesmíme zapomenout na řeku Sávu, která má poměrně klidný proud, ve Slavonii blízko Samoboru se změní v balík peřejů, které nejsou příliš nebezpečné a proto je ideální destinace pro rodinné dobrodružství.

Horolezectví v Chorvatsku, od Velebitu do Biokova

     horolezectvíV posledních letech, horolezectví se stalo povinnou součástí aktivní dovolené. Pěší turistika v přírodě se stále více stává adrenalinovým dobrodružstvím horolezectví na strmých svazích. Vzhledem k velkému počtu národních parků a přírodních krás, Chorvatsko je atraktivní destinace pro zkušené a amatérské horolezce. Nedaleko Otočace a Senje se nachází Národní park Severní Velebit s horolezeckou stezkou Premužić, z jejíž vrcholu je výhled na ostrovy Krk, Rab, Pag a Prvić. Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou v Rijece, Delnicích nebo Lokvách v jednom ze soukromých apartmánů, budete trampovat v Národním parku Risnjak, který má poměrně mírný svah až do Medvjeđa vrata (Medvědova dveře), kde strmá část začíná. Na Istrii se nachází Učka, její nejvyšším bodem je 100 let stará rozhledna, ze které je rozhled na Rijeku, Opatiji a Lupoglav. Populární horolezecké destinace v Chorvatsku jsou také Biokovo, které se táhne podél dalmatského pobřeží, Národní park Plitvická jezera a Paklenica nedaleko Starigrad-Paklenice.

Lyžování

     lyžováníAčkoli Chorvatsko není bohaté na lyžařská střediska, je velmi oblíbenou destinací pro lyžování. Za svou popularitu především vděčí přijatelným cenám soukromého ubytování horského a kontinentálního Chorvatska, a potom také světově proslulé lyžařské soutěži Sněhová královna, která se už hodně let koná na kopci Sljeme blízko hlavního města Chorvatska – Záhřebu. Sljeme má pět sjezdovek s celkovou délkou 4 km, a k nim vedou dvě kotvy a jedna sedačková lanovka. Další populární lyžařská střediska v Chorvatsku jsou Begovo Razdolje (1 km stezky s kotvou) nedaleko Mrkopalje, půl hodiny od Vrbovska a hodinu od Rijeky a Záhřebu. V blízkosti Ogulinu se nachází Bjelolasica. Se svými šesti sjezdovky (5 km stezek) je největší chorvatské lyžařské středisko, se 6 dvojsedačkovými lanovky, které vás vedou na vrchol. Dalším důležitým lyžařským střediskem je Platak nad městem Rijekou, mezi Istrií a Gorským kotarem.